Sembol Uluslararası Çiçekçilik Sevginizi Hissettirin
7/24 Tel: +90 535 729 29 94
KATEGORİ SEÇİNİZ
Sevgiliye çiçek
Gül ler
Kırmızı Gül
Beyaz Gül
Sarı Gül
Pembe Gül
Mavi Gül
Buketler
Aranjmanlar
Orkide çeşitleri
Açılış ve Düğün Çi..
Kutlama davet çiçe..
Cam vazo da çiçek
Ferforjeler ve boy..
Doğum ve Özel Günl..
Hastaya bebek dogu..
Saksı Çiçekleri
Antoryum
Gelin El buketi
Gelin Arabası Süsü
Cenaze merasim
Starliçe
Yapay Aranjmanlar
Şehirler Arası Ürü..
Yurtdisi
Nikah Cicekleri
Gelin Masa Çiçekle..
TERARYUM,TERRARIUM..
 
YURTİÇİ ÇİÇEK SİPARİŞ,YURTDIŞI ÇİÇEK YOLLAMA
Dugun Cicekleri
Dugun Cicek
Dugun Cicegi
Nikah Cicegi
Acilis Cicekleri
Online Cicek
Cicek Siparis
Cicek Gondermek
Sevgiliye Cicek Almak
Tebrik Cicekleri
Dugun Organizasyon
Aranjman Cicekler
Cicek Aranjmanlari
Cicek Buketleri
Orkide Cicek
Gul Cicek
noel Cami
Acele Cicek
Uluslararasi Cicek Gonderimi
Yurtdisi Cicek
Yurtici Cicek
Buket Cicekler
Dogum Gunu Cicegi
Hasta Cicek
Sehirler arasi Cicekcilik
Online Cicekciler
Cicekci Siteleri
Yurtici Cicekcileri
Oyuncakli Cicekler
Hediye Cicekler
Sevgililer Gunu Cicekler
24 Saat Cicek
 
TELEFLORA ÜYESİYİZ
Dünyanın Her Yerine 24 saat
Çiçek Siparişi
Verebilirsiniz
 
MÜŞTERİ HİZMETLERİ
Telefonlarımız
Maltepe
+90 216 457 20 18

+90 216 352 40 36
24 Saat Sipariş Hattı
0535 729 29 94

FAYDALI BİLGİLER
Çiçek Bakımı
Çiçeklerin Dili
Çiçek Mesajları
Özel Günler

24 Saat Açık
Sipariş
0535 729 29 94
ÇİÇEK BAKIMI::::.
 

Toprak değişimi ne zaman ve nasıl yapılmalıdır?
· Ne tür saksı kullanmalıyım?
· Vitamin gerekli midir ?
· Gübreleme nasıl yapılır ?
· Sineklere ve böceklere ne yapmalıyım ?
· Pamukçuk ve küf nedir ?
· Budamayı kendim yapabilir miyim?

ÇİÇEK BAKIMINI 2 GURUPTA TOPLAYABİLİRİZ

1 ) KESME ÇİÇEK BAKIMI

2) SAKSI ÇİÇEĞİ BAKIMI

 

1) KESME ÇİÇEK BAKIMI

1. Vazonuzda bulunan çiçeklerin daha uzun süre size eşlik etmesini isterseniz 2
günde bir vazonuzun suyunu değiştirmeniz gerekmektedir. Suyunu
değiştirdiğiniz çiçeklerin saplarını da 2 cm kadar kısaltırsanız çiçekleriniz çok
daha kalıcı olur. Kısaltma işlemi sırasında sapı eğimli kemeniz çiçeğin su
çekmesini kolaylaştırır.
2. Vazonuzun suyuna ekleyeceğiniz 3-5 damla çamaşır suyu suda oluşacak kötü.
kokuyu önleyecektir

 

2) SAKSI ÇİÇEĞİ BAKIMI

Saksı çiçeği bakımını başlıklar halinde aşağıdaki gibi sıralayabiliriz :

 

· ÇİÇEKLERİN BESLENMESİ

· ÇİÇEK HASTALIKLARI

· SAKSI DEĞİŞTİRME

· GÜBRELEME

· SULAMA

· SU PÜSKÜRTME

· HAVALANDIRMA

 

1. Saksı çiçeklerinizi öncelikle ortamın ısı,ışık ve nem durumuna göre seçmeniz ve yerleştirmeniz gerekmektedir. Çiçeğinizi satın alırken lütfen çiçekçinize danışarak bitkinin gereksinim duyduğu koşulları öğrenin. Ayrıca aynı tür bitkileri bir arada tutmanız bitkilerin kendi floral ortamlarını yaratmaları açısından faydalı olacaktır.

2. Sulama için öncelikle toprağın nemini parmağınızla kontrol etmeniz gerekmektedir. Parmağınızı 2 cm kadar toprağa bastırın ve parmağınız ıslaklık hissetmiyorsa bitkinizi sulayınız.
Unutmayın aşırı sulama bitkinin köklerini çürütür.

3. Bitkilerinizin yapraklarını periyodik olarak temizlemeniz bitkinin gereksinim duyduğu ışık, nem ve karbondioksit alımını kolaylaştırır. Küçük yapraklı bitkilerin yapraklarını ılık su ile yıkayarak temizleyebilirsiniz. Büyük yaprakları ise ıslak bez veya süngerle temizleyebilirsiniz.

4. Saksı bitkilerinizin saksı ve topraklarını en geç iki yılda bir değiştirmeniz gerekmektedir. Saksı değişimi sırasında bitkinin köklerine zarar vermemeye lütfen özen gösteriniz. Saksı değişiminin bahar aylarında yapılması gerekmektedir.

5. Bitkilerin özel koşullarda yetiştirilerek gübre ve ilaç destekleriyle sizleresunulduğunu göz önünde bulundurarak 2 aylık sürelerle bitkilerinize vitamin takviyesi yapmayı lütfen ihmal etmeyiniz. Özellikle ithal bitkiler sağlıklı gelişim için vitamin katkısına gereksinim duymaktadırlar.

 

 

ÇİÇEKLERİNİZİN BESLENMESİ NASIL OLMAKTADIR ?

Yaşayan her bitki adeta küçük bir kimya laboratuarını andırır. Biz insanlar ve hayvanlar tamamıyla organik maddelerle beslendiğimiz halde ,bitkiler, pek azı hariç anorganik maddelerle beslenirler. Bitkiler bu anorganik maddeleri bünyelerinde organik hale getirirler,yani sentez yaparlar. Bitkilerin beslenmelerinde önemli rol oynayan diğer besin maddeleri şunlardır:

 

GÜBRELEME

Tüm kültür bitkileri gibi iç mekan süs bitkileri üreticiliğinde de amaç nicelik ve nitelik yönünden yüksek ürün elde etmektir. Bu amaca ulaşmak için alınan kültürel önlemlerin başında gübreleme gelmektedir. Bitkiler yaşamların sürdürebilmek için bazı besin maddelerini kesinlikle almak zorundadır. Bazı elementler vardır ki, bunlardan birisinin yokluğunda bile bitkiler olağan gelişmelerini göstermez ve bunlardan herhangi birisinin yerini bir başka element dolduramaz. Bitkilerin yapısında fazlaca bulunan ve bitkiler tarafından çok miktarda gereksinme duyulan elementlere "makro elementler" adı verilir. C, H, N , O , P, K , Ca , Mg , S bu gruba girer. Çok az miktarı bile bitkilerin gereksinmelerini karşılamaya yeten ve bitki bünyesinde çok az bulunan elementlerden " Temel bitki besin maddeleri " olarak biline N , P , ve K bitkisel organizmada fazla kullanıldığından, toprakta noksanlığına en çok rastlanan bitki besin maddeleri olmaktadırlar. Günümüzde dünyada ve ülkemizde üretilen ticaret gübreleri genel olarak bu üç bitki besin maddesini içermektedir.

Ticaret gübreleri :
1. Azotlu
2. Fosforlu
3. Potasyumlu ve bu üç besin maddesinde ikisini veya üçünü belirli oranlarda kapsayan
4. Kompoze ( karışık ) gübreler olarak guruplandırılırlar.

ÇİÇEKLER NE ZAMAN GÜBRELENMELİ:

Bir süs bitkisi bir saksıya ve ya bahçeye dikildiği zaman gübre de verilir. Fakat bu bitkiye uzun zaman yetmez. Bitkilerin gelişmelerinin en fazla olduğu zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır. O halde bu sürelerde bitkileri düzenli olarak gübrelemek gerekir Sonbahar ve kış aylarında bitkilerde gelişme yavaşlar, hatta dinlenmeye çekilirler. Bu süre içinde gübre vermeye gerek yoktur. Soğanlı , yumrulu, rizomlu çiçeklerin çiçeklenmeden önce bol bol gübreye ihtiyaçları olur.

 

BAZI BİTKİ VE ÇİÇEK HASTALIKLARI

Kırmızı Örümcek Mite' ları : Yaprakların alt yüzeylerinde bulunan küçük, sarı , kahverengi veya kırmızı kurtçuklardır. İnce örümcek ağları üretirler. Kuru ortamı severler. Nemliliği artırmak amacıyla bitkiyi sık sık spreyleyin.

Kabuk Böcekleri : Yapraklara ve gövdeye yapışmış gibi duran küçük sert kabuklu,kahverengi, sarı böceklerdir. Böcekleri ılık sabunlu su ile temizleyip durulayın.

Küf : Yapraklarda ve gövdede oluşan beyaz pudra benzeri oluşumlardır.
Mantar ilacı ( fungicide ) ile spreyleyin.

Beyaz Sinekler : Güveye benzer ve rahatsız edildiğinde uçuşan küçük beyaz böceklerdir. Tüm bitkiyi ılık sabunlu suya batırın ve sonra durulayın.

Yeşil veya Siyah Sinekler : Bitkinin büyüyen uçlarında koloni oluştururlar.
Yok etmek için Arap sabunu köpürtün ve bununla tüm bitkiyi yıkayın ve durulayın.

Botrytis : Yaprak, çiçek ve gövdede bulunan gri küftür. Bitkiyi daha kuru bir ortama alın ve hava akımını artırın. Ölü çiçek ve yaprakları düzenli olarak ayıklayın. Sorun devam ederse mantar ilacı kullanın.

Mealy Bugs : Yaprakların altında ve gövdede bulunan minik yün yumaklarına benzer oluşumlardır. Pamukçuk gibidir. İspirto ( Metil Alkol ) ya batırılmış birpamukla siliniz.

 

SAKSI DEĞİŞTİRME

Saksı değiştirme işlemi, iç mekan süs bitkileri yetiştiriciliğinde önemli bir yer kaplar. Bitkiler , yetiştiricinin gereksiz yere bitkinin saksısının değiştirilmesi Ve ya saksı değiştirmeyi tam bilmemesi nedeniyle zarar görmektedir.

İçersinde belirli miktarda toprak bulunan kaplarda ( sözgelişi saksı, kasa , çanak vb. gibi ) yetiştirilen süs bitkilerinin bir süre sonra varolan bitki besin maddeleri beslenme sonucu azalır. Saksı değiştirmeyi gerektiren başka önemli neden de , bitkinin toprak üstü kısmı ile birlikte köklerinin de gelişmesi ve saksının zamanla yetersiz duruma gelmesidir.

Saksı değiştirme sırasında genel bir kural, yeni saksının eskisine oranla bir boy daha büyük tutulmasıdır. Daha büyük saksı kullanılması hem gereksiz hem de sakıncalıdır. Çünkü, büyük saksılar fazla yer kaplarlar ; ayrıca , bitki köklerinin saksı toprağını tümüye kaplayacak biçimde gelişmesi uzun zaman alır. Bu konunun doğru uygulaması sanıldığından çok daha önemli sonuçlar vermektedir. Bu nedenle, iç mekan süs bitkileri yetiştiriciliğinde , özellikle son yıllarda olabildiğince küçük saksılar kullanılarak,saksı harçlarının sıvı gübrelerle desteklenmesi ilkesi yerleşmiş bulunmaktadır.Saksı değiştirme sırasında köklere ve bu arada tüm bitkiye toplu bir görünüş kazandırmak, bitkinin alt kısımlarında oluşabilecek çıplaklaşmaları önlemek amacı ile sürgün ve ana dallarda budama yapılabilir. Ancak bazı bitkilerin budamaya karşı duyarlı oldukları unutulmamalıdır. Kök budaması ise uçlarının canlılığını yitirdiği veya kök sisteminin aşırı geliştiği durumlarda söz konusudur. Böyle durumlarda kökler keskin bir bıçakla hafifçe budanır. Plastik saksılarla toprak saksılar arasındaki en önemli farlılık gözenekliliktir. Plastik saksılar gözeneksizdir. Toprak saksılar ise, yapım tekniklerine bağlı olarak değişik oranlarda gözenek içerirler. Bu da , arada bazı farklılıklar olmasına yol açar. Saksı değiştirme sırasında yapılacak işlemler şöyle sıralanabilir :

· Saksısı değiştirilecek olan bitkinin toprağı hafifçe nemlendirilir.

· Bitkinin kök boğazı sol elin yüzük parmağı ile orta parmağı arasına alınır.

· Bu arada sol elin avuç içi saksı toprağını tutar ve saksı ters çevrilerek kenarı sert bir yere hafifçe vurulur. Böylece bitkinin kök yumağının saksı kenarından kolayca ayrılması sağlanmış olur. Sağ elle saksı kenarından kolayca ayrılması sağlamış olur.

· Sağ elle saksı çıkarılır ve bu sırada toprağın dağılmamasına özen gösterilir. Daha önce belirtildiği şekilde kök ve gövde budaması yapılır. Bundan sonraki işlem yeni saksının dikim için hazırlanmasıdır.

· Saksının dip kısmındaki akıtma deliği üzerine küçük bir saksı kırığı konur. Böylelikle sulama sırasında toprağa verilen suyun fazlası bu delikten dışarı akar. Saksı dibinde akıtma deliğinin bulunmaması veya bu deliğin kapanması durumunda kökler fazla sulama ile kısa zamanda çürürler. İyi drenaja gereksinimi olan bitkilerde ise, saksı dibinde önce saksı kırıkları veya küçük çakıllardan bir drenaj tabakası oluşturulur.

· Yeni saksıya dikim sırasında bitki sol el ile saksı ortasına gelecek biçimde ve istenilen yükseklikte tutulur. Bitkinin eskisine oranla daha derin veya yüzeyse dikilmemesine dikkat edilmelidir. Ancak, bu kuralın tersine bazı bitkiler sürekli biraz daha derine dikilir.

· Sağ elle kök yumağı ile saksı arasında kalan boşluğa yeni hazırlanan harç doldurulur ve boşluk kalmaması için harç çepeçevre parmakla bastırılır. Daha sonra saksı tabanı üzerinde birkaç kez masaya vurularak harcın iyice oturması sağlanır.

· Saksı tümüyle toprakla doldurulmamalı sulama payı olarak saksı kenarı üst düzeyi ile toprak yüzeyi arasında 1.5 cm dolayında bir boşluk bırakılmalıdır.

· İşlem bittikten sonra bitkilere önce toprak tümüyle nemli duruma gelinceye değin su verilir. Daha sonraları az su verilmeli , ama sık sık su püskürtülmelidir. Saksısı yeni değiştirilmiş bitkiler, ışık seven nitelikte olsalar bile, başlangıçta doğrudan güneş ışığı altında bırakılmamalı, yarı veya hafif gölge yerlerde bulundurulmalıdırlar.

 

SULAMA VE PÜSKÜRTME

Sulama

Bitki yetiştirirken en önemli konulardan biri sulamadır. Bitkilerin ne kadar sık sulanması gerektiği de en çok sorulan sorulardan biridir. Bu konuda etkili olan etmenlerini özetlersek:
· Bitki çeşidi en önemli etkendir. Mesela , kurak ortamda yaşayan ve dokuları içinde bol su depo eden kaktüsler ve sukkulent ( etli) bitkiler ; palmiyeler, eğreltiler ve siklamenlere göre suya daha az gereksinme gösterirler.
· Bitkiler etkin gelişme dönemlerinde, dinlenme dönemlerine göre suya daha çok gereksinme duyarlar.
· Eğer kökler toprak içerisinde fazlaca yayılıp tüm saksıyı doldurmuş ise su bitki tarafından kolayca alınır ve topraktaki nem kısa sürede kaybolur. Bu durumda bitkileri sık sulamak gerekir.
· Bazı topraklar fazla oranda su tutar ve daha uzun sürede kururlar. Bu nedenle su tutma kapasitesi düşük olan kumlu topraklarda yetiştirilen bitkileri, humusca zengin tınlı topraklardakine oranla daha sık sulamak gerekir.
· Bitkinin güneş ışınları altında , gölgede veya yapay ışık altında olması da topraktaki nem durumunu ve bitkinin su kaybını etkiler. Güneş altında veya yapay ışık altında , bitki daha fazla terleme yapacağı için, gölge bir yerdeki bitkiye oranla daha çok suya gereksinme gösterir.

Su , bitki için önemlidir, ama aşırı sulama da hiç su vermemek kadar tehlikelidir. Önemli olan nokta bitkileri her gün gözlemek ve her akla geldiği zaman değil, suya gereksinim gösterince sulamaktır. Gerçekten , süs bitkilerinden çoğunun genellikle saksı toprağının kuru tutulmasından çok, sürekli bir şekilde nemli tutulma sonucu zarar gördükleri yetiştiriciler tarafından bilinen bir olgudur. Bu ,ise yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan kimselerin bitkiye ne denli bol su verilirse o denli iyi gelişir şeklinde yanlış bir önyargıya sahip olmalarının bir sonucudur.

Su Püskürtme :

Bu konuyla ilgili bitkilerin çoğu tropik ve subtropik kökenli olduğundan yalnızca topraktaki nem gelişmeleri için yeterli olmamakta, havadaki neminde yeterli miktarda olması gerekmektedir. Seralarda orantılı hava neminin istenilen düzeyde tutulabilmesine karşılık, yazın orantılı nemi çok düşük olan veya kışın kaloriferle ısıtma yapılan yerlerde süs bitkilerinin çoğuna sık sık su püskürtülmesi gereklidir. Kışın orantılı nemi çok düşük olan , sözgelimi kaloriferle ısıtma yapılan yerlerde bulundurulan bitkilere püskürtülen suyun yaklaşık olarak oda sıcaklığında olması uygundur. Sulamada olduğu gibi püskürtmede de kullanılabilecek en uygun su yağmur suyudur.
Püskürtme yapılamadığı durumlarda, bitkilerin yapraklarını ıslak bir sünger veya bez ile silerek nemlendirme gerekir.

HAVALANDIRMA

Bitkiler için insanlarda olduğu gibi temiz hava mutlaka gerekli değildir. Eğer bitkiler kapalı alanlarda yalnız başlarına yetiştiriliyor iseler, hava değişimi olmaksızın uzun süre normal bir gelişim gösterebilirler. Ancak bulunduruldukları ortamın havası yapay yollarla kirletilirse bitkiler bundan zarar görebilir ve dolayısıyla zaman zaman havanın değiştirilmesine ve temizlenmesine ( yani havalandırılmaya ) gereksinim duyarlar. Havalandırma sırasında bazı konuların gözden uzak bulundurulmaması gerekir. Özellikle havanın soğuk dalgalar halinde doğrudan bitkilerin üzerine gelmemesi gerekir. Bunun için üstteki pencereleri ( vasistas) açmak ve ya pencerenin bir kanadını bitkilere soğuk esinti gelmesin diye koruyucu olarak kullanacak şekilde camı açmak ya da iletim sağlanabiliyor ise içerdeki başka bir odanın penceresini açmak iyi olur.

Sıcaklık

Evlerde yetiştirilen salon bitkileri,seralardan gelmiş olsalar bile, bizim sahip olduğumuzdan daima ılık iklim kökenlidir. Afrika menekşeleri ve çöl kaktüsleri gibi bitkiler fazla sıcaklık isterler ve dışarıya bahçeye konulduklarında yaşamlarını sürdüremezler. Sürekli ve sık sık değişikliklerin olduğu yerler onlara zararlı olacaktır. Hol radyatörlerinden sıcaklık uçup giderken ön kapı her zaman soğuk hava akımlarına açıktır. Bu çeşit düzensiz sıcaklık değişiklikleri bitki için zararlıdır. Yazın sıcaklık kışa göre 5-10°C daha fazla olmalıdır. 97-99. sayfalarda resimlerle açıklanan bitkiler için ideal sıcaklıklar belirtilmiştir.

27-28°C (80°F)
Yüksek hava nen de salon bitkileri için maksimum sıcaklık
22-23°C (72°F)
Salon bitkilerinin büyük çoğunluğu için maksimum sıcaklık.
15-16°C (60°F)
Tropikal salon bitkiler için en düşük sıcaklık.
12-13°C (45°F)
Bilinen salon bitkileri için minimum sıcaklık.
5-10°C(36°F-42°F)
Dayanıklı salon bitkileri için kış sıcaklığı.

Nem

Bitkiler yetişme ve gelişmeleri için gereken besin maddelerini kökleri vasıtasıyla emdikleri suyla birlikte alırlar. Saksıdaki toprak nispeten. Steril musluk suyu ile sulanırsa kompostta bulunan besin elementlerini alabilir. Bir süre sonra toprak fakirleşir veya besin maddeleri süzülür gider. Bu nedenle bitkilere düzenli aralıklarla, bitki bakım rehberinde belirtildiği gibi haftada bir ya da 15 günde bir, suya ilave edilmiş bitki besini formunda ekstra besin maddesi verilmesi gerekir.
Yarayışlı bitki besin maddelerinin çeşitli tipleri vardır. Bunlarla birlikte daima kullanılma önerileri göz önünde tutulmalıdır.
Çok sayıda besin elementlerini içerdiği için yağmur suyu musluk suyundan daha yararlıdır.
Bu nedenle, eğer mümkünse, yağmur suyunun bitkilere püskürtülmesi en iyi yoldur. Bu yalnızca bitkilere yararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda kireçsiz olduğu için yapraklar üzerinde çirkinliğe neden olan beyaz lekeleri de azaltır. Püskürtmeden kaynaklanan bu lekeler hoş değildir, ancak sıvı, sprey formunda kullanılabilen yaprak parlatıcıları "Life Shine" ile kolayca uzaklaştırılabilirler. Eğer sıvı for-mundaysa,madde az miktarda suda çözülür ve bu solüsyonla yapraklar silinir. Böylelikle yapraklar güzel ve sağlıklı bir parlaklık kazanırlar.
Püskürtme özellikle, kışın ısıtma sistemleri nedeniyle kurulaşan atmosferde daha büyük önem taşır.
Bitkiler, yaprakları arasında iyi bir şekilde dağıtılmış buhar veya suya ihtiyaç duyarlar. Fazla su zarara neden olabilir. Ancak bitki spreyleriyle hafif bir yağmurlama kesinlikle herhangi bir zarar meydana getirmez.Uygun Su miktarı

Yeterince "nemli tutulması gerekir" sözü bitkinin su ihtiyacı konusunda bir açıklık getirmemektedir. Bitkilerin su ihtiyacının ne zaman ve ne kadar olacağını bilebilmek için tecrübe gerekmektedir. Burada parmak uçlarınız zamanla tecrübe kazanacak ve ıslak (suyun topraktan sızması), orta nemli ve kuru (parmağın nem hissetmemesi) arasındaki farkı hissedecektir. Bu basit yöntemi uyguladığınız sürece günden güne fark eden toprak neminin derecesini ölçer hale gelebilirsiniz. Aynı zamanda saksının dibi ve altındaki tabağı da sık sık kontrol edilmelidir. Saksının drenajı iyi yapılmalı su dipte birikmemelidir.

Uygun Su çeşidi

Pek çok yerde musluk suyu iyi bir sulama suyu olamaz. İçindeki kireçten ileri gelen sertlik fazla olursa Açelya, Ortanca, Orkide gibi kirece duyarlı bitkiler bundan zarar görürler. Musluk suyunun sertliği, basit yumuşatıcılarla düşürülebilir. Yumuşak su, yağmur suyundan, buzdolabı defrost suyundan veya bazı su kaynaklarından sağlanabilir. Sudan ileri gelen zararlı maddeler saksı toprağının yüzünde toplanır. Her yıl saksı toprağının üst katmanını atıp, saksı değiştirmek bitki için oldukça faydalıdır.

Suya batırarak sulama

Suya batırma sadece yazın ve iyi drenajlı saksılardaki geniş, çalı tipli bitkilerde uygulanan bir metodudur. Uygun bir kabı veya mutfak lavabosunun ılık su ile doldurulup bitkinin içine daldırılmasıdır. Bu şekilde sulamada saksıdan kirli havanın atıldığını gösteren pek çok hava kabarcığının çıktığı gözlenir. Yaklaşık 10 dakika sonra bitki sudan çıkarılarak saksıdan hiç su süzülmeyinceye kadar yarım saat kurutulur. Sonra pencere kenarına yerleştirilir. Taze hava su süzüldükçe köklere doğru nüfus ederek, kökleri uyaracaktır.Bu istemin yazın haftada bir yapılması bitkinin sağlıklı gelişebilmesi açısından çok büyük önem taşır.

Tatiller

Tatile çıktığınızda evdeki bitkilerinizin bakımı nasıl olacaktır? Çoğu kişinin karşılaştığı bir sorundur. Çiçekleri bırakıp iyi olmalarını beklemek yeterli değildir. Birçok bitki yazın bahçeye çıkarılabilir. Saksı kenarı toprağın altında kalacak biçimde toprağa sokulur. Böylece saksıdaki toprağın kuruması önlenir. Bitkilerinizi evde bırakmak zorunda iseniz, bitkilere birkaç hafta yetecek besinleri ve suyu sağlayacak birçok buluştan yararlanabilirsiniz. Bir çeşit bitki kabı olan ve su absorbe eden köpükten yapılmış bir buluş aynı zamanda besin maddesi de içermektedir.
Eski usulde ise bitkiler banyo kenarına konur ve emici yün iplikler vasıtasıyla her bitkiye yavaş fakat düzenli su sağlanır. Benzer bir sistem, büyükçe bir kova ya da kase ile herhangi bir yere kurulabilir. Bununla birlikte evde bulunulmadığı zamanlar bitkilerin doğrudan güneş ışığı alan fazla ısıtılmış bir odada bulundurulmaması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır.

Öneriler

Çakıl Üzerinde Çiçek Soğanı: Kasım-Aralık aylarında çiçek açan Narcissus ve Hyacintus soğanları Eylül ayı sonunda çakıl taşları ile hazırlanan dikim yerine yerleştirilir. Bu bir cam kase olursa bitkinin köklenmesini izlemek mümkündür.

Yapraklar da kireç lekeleri: Buna çok miktarda kireçli su püskürtülmesi neden olur. Ancak bu lekeler sprey ya da sıvı şekilde bulunan yaprak parlatıcıları ile giderilebilir.

Yapraklanın temizliği: Süs bitkilerinin yaprakları üzerinde zamanla tpz tabakaları oluşur. Bu tozlar yaprak gözeneklerinin kapanmasına dolayısıyla solunuma engel oldukları için bitkinin yaşam fonksiyonlarında aksamalar meydana gelir. Bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için yaprakların bir sünger yardımıyla oda ısısında olan kireçsiz su ile temizlenmeleri gerekir.

Sabun ve Alkol: 24 gr sabun, 1 İt su ve 10 cc alkol karıştırılarak bir eriyik elde edilir. Bu karışım evde kolayca hazırlanan etkili bir ilaçtır. Bitkilerin öz sularını emerek yaprak kıvrılması ve şekil bozukluğuna yol açan yaprak bitlerine karşı kullanılabilir.

Yer değişikliği: Bitkilerin sıkça yer değiştirmesi son derece sakıncalıdır. Bitkileri yerleştirirken uzun süre kalabileceği yer düşünülmelidir. Yaprakların ve tomurcukların dökülmesi gibi sakıncalar yaratabilir.

Sulama: Soğuk su bitkilerde yaprak lekeleri, doku, kök çürükleri gibi zararlar yapabilir. Sulama genellikle oda sıcaklığında kireçsiz su ile yapılmalıdır.

Kirli saksılar: Bitki hastalık etmenlerinin uygun gelişme yerleridir. Saksı ister plastik, ister toprak olsun boşaltıldığı zaman iyice temizlenmelidir. İçinde soda bulunan sıcak su ile fırçalanmalı ve durulanmalıdır.

Tırmanan bitkileri nasıl desteklemeli: Bazı tırmanıcı bitkiler duvar üstünde sağlam bir pençeye sahiptirler. Bazı türlerin tırmanabilmesi için yardım gereklidir. Bu yardım, duvara vida monte edilip sürgünlerin ince teller yardımıyla bunlara tutturulması suretiyle olabilir. Duvara tel gerebilir, ağaç direkler koyabilirsiniz. Ancak yapılan düzenlemede bitkinin yeterli ışık alması gerektiği unutulmamalıdır.

Başka destek çeşitleri: Bazı küçük bitkiler, saksıya demir çember monte edilip bununla desteklenirler. Stephanotis, Ho-ya carnosa gibi ince sürgün veren bitkiler için demir çember son derece uygundur. Fakat Philo-dendron, daha büyük bir destek ister. Bu tür bitkilerin desteklenmesinde; üzeri yosun veya sünger kaplı plastik bir boru kullanılabilir. Yosunlar, boruya naylon ipler ile bağlanmalı, zaman zaman da ıslatılmalıdır. Böylece bitkinin hava kökleri yosunlar arasına girip desteğe tutunacaklardır.

Saksı değiştirme

Belirli kurallara dikkat edildiği sürece saksı değiştirmek zor değildir.
Saksı değiştirmede dikkat edilecek hususlardan biri bitkinin fizyolojik durumu ile ilgilidir. Büyümenin gözle görünür yavaşlaması, bitki renginde solgunluk (hastalık haricinde) köklerin saksının deliklerinden çıkması gibi. Diğer önemli bir husus da, değiştirilecek saksılarla ilgilidir. Eğer saksı yeni ise kullanılmadan önce kireçsiz suda 24 saat bekletilmeli suyu tamamen emmesi sağlanmalıdır. Bu kural toprak saksı için geçerlidir. Eski saksılar ise içi ve dışı su altında iyice fırça ile temizlendikten sonra kullanılmalıdır. Temel kurallardan birisi de saksı drenajının iyi olmasıdır. Suyun saksının dip kısmında birikmesi köklerde çürümeye yol açacaktır. Ancak kırık saksı parçalarıyla yapılan basit bir drenaj (suyun akışının düzenlenmesi) çıkabilecek problemleri ortadan kaldıracaktır.
Değiştirme işlemine gelince; Değiştirilecek saksıdaki bitki toprak yüzeyinden sol elin yüzük parmağı ile işaret parmağı arasına alınır, saksı sağlamca tutularak ters çevrilir. Saksının bir kenarı hafifçe sert bir yere vurularak bitkinin serbestçe saksıdan çıkması sağlanır. Yeni saksının dip kısmındaki su akıtma deliğinin üzerine birkaç saksı kırığı konduktan sonra üzerine 3 cm kadar taze toprak konur, bitkinin köklerinden, eski toprak silkelendikten sonra saksının ortasına gelecek şekilde oturtulur. Kalan boşluk taze toprakla saksının üst düzeyinde 1-2 cm boşluk kalacak şekilde doldurulup sert bir yere vurularak toprağın sıkışması sağlanmalıdır. Değiştirme işlemi bittikten sonra toprak tümüyle nemli duruma gelinceye değin su verilir ve güneş ışığı almayan aydınlık, ılık bir yere yerleştirilerek köklerin yeni ortamlarına uymaları sağlanır.
Saksı toprağının değiştirilmesi gibi gevşetilme yoluyla havalandırılması da önemlidir. Bu işlem için.uç kısmı hafif sivri tahta çubuktan yararlanılabilir. Köklerin zarar görmemesine dikkat edilmelidir.

Budama

Salon bitkilerinin çoğu, kış soyunca büyümelerini durdurur-ar. Dinlenme devresi Şubat ayında sona erer ve yeni bir büyüme mevsimi için uyanırlar. Gövdeleri odunsu yapıda ve fazla boylanma özelliğine sahip olan salon bitkilerinin alt kısımlarından başlıyarak dallanmalarını sağlamak için budama gereklidir. Bazı bitkiler çok uzun olarak bazıları da enlemesine büyürler. Dikkatli bir budama sonucunda doğal şekillerini yeniden kazanabilirler.Budama genellikle ilkbaharda yapılır. Bazı bitkiler ise çiçekleri geçtikten sonra budanır.Büyüme döneminde daha hızlı gelişen üst sürgünleri zayıflatmak için yumuşak tepe sürgünleri alma ile yan dallarının daha iyi gelişmesi ve daha bol çiçeklenmesi sağlanır. Aynı zamanda bitki üzerindeki açıp geçen çiçekleri sapları ile birlikte kesilmeleri gerekir. Budama kısımlarından aynı zamanda çelikte alınabilir. Doğru olarak yapıldığı sürece bitkiye hiçbir zarar getirmeyeceği gibi devam eden büyümeye daha iyi gelişme şansı verir. Budamada kullanılacak aletler keskin olmalıdır. Aksi halde kapanmayan yaralar bitkiyi çürütüp ölmelerine neden olacaktır.

Bonsai: Japon ve Çin adetlerinden olan bu kültürün en çarpıcı özelliği; gelişimini tamamlamış, yapraklanması ve çiçeklen-mesi bakımından büyük bir ağacın tüm özelliklerini taşıyan minyatür bir modeli olmasıdır. Küçük görünüşünü koruyabilmek için zaman zaman budama gereklidir. Aydınlık, serin bir ortamda bulundurulmalı su püskürtülerek nemlendirilmelidir.

çiçekçilik İSTANBUL maltepe
çiçek siparişi kozyatağı,Çiçek gönderme kadıköy
çiçekcilik mecidiyekoy besiktas sisli taksim
çiçekci sivas ankara izmir istanbul antalya izmit yalova gebze
çiçekciler imes dudullu samandıra kartal
cicekci gayrettepe maslak levent ulus bebek gültepe sanayi mahallesi mah
cicek maltepe kucukyali bostanci suadiye goztepe ic erenkoy
cicekciler uluslararasi uluslar arası interflora teleflor a
cicekcilik kozyatagi umraniye caglayan okmeydani taksim
çiçek mecidiyeköy şili taksim beşiktaş
çiçek yolla
çiçek yollama
çiçek yollamak
çiçek online,online çiçek,cicek online,online cicek
çiçekçi online,online çiçekçi,cicekci online,online cicekci
çiçekçiler online,online çiçekçiler,cicekciler online,online cicekciler
çiçekçilik online,online çiçekçilik,cicekcilik online,online cicekcilik
çiçek servis,online çiçekci,cicek servisi,online cicek servisi
cicekci servisi,çiçekçi servis
çiçek gönder,online çiçekcileri,cicek gonder,online cicek gonderme servisi
cicek servisi,çiçekçi servis
çiçekçi servis
çiçekçi
cicekci
düğün çiçekleri, çiçekçilik düğün, düğün için çiçek, çiçek düğün salonu, düğün çiçek, açılış çiçek, sepet çiçek, kirmizi gül demet demet, kırmızı gül demet, kırmızı gül demet demet, buket cicek, buket gül, buket resimleri, buket çiçek, buket, orkide aranjman, gül aranjman, çiçek aranjman, aranjman, cicek teslimat, çiçekçilik servis, cicek servis, cicek ali, cicek wallpaper, cicek al, cicek satisi, cicek satis, cicek yollamak, çicek yollama, cicek yollama, çicek yolla, cicek yolla, cicek sipariş, turkiye cicek siparis, izmir cicek siparis, online cicek siparis, cicek siparis, ucuz cicek siparisi, cicek siparisi izmir, cicek siparişi com, cicek siparisi ankara, internetten cicek siparisi, cicek siparisi istanbul, çicek siparisi, online çicek siparişi, online cicek siparişi, cicek siparisi com, online cicek siparisi, cicek siparişi, çicek siparişi, cicek siparisi, cicek gonderimi, cicek gonderim, cicek gönder, cicek gonder com, cicek gonder ankara, cicek gonder istanbul, çicek gonder, online cicek gonder, cicek gonder, cicekcilik ve, cicekcilik telefon, cicekcilik tel, cicekcilik alanya, arası cicekcilik, arasi cicekcilik, cicekcilik denizli, cicekcilik net, muzaffer cicekcilik, jasmin cicekcilik, ece cicekcilik, ikizler cicekcilik, atasehir cicekcilik, parlak cicekcilik, gul cicekcilik, sevgi cicekcilik, incimiz cicekcilik, gaziantep cicekcilik, www cicekcilik, arsel cicekcilik, samsun cicekcilik, gonca cicekcilik, akasya cicekcilik, nese cicekcilik, yunus cicekcilik, baskent cicekcilik, e cicekcilik, eskisehir cicekcilik, kirmizigul cicekcilik, dilara cicekcilik, cicekcilik org, samanyolu cicekcilik, palmiye cicekcilik, eser cicekcilik, dünya cicekcilik, selin cicekcilik, uluslar arası cicekcilik, can cicekcilik, dost cicekcilik, sabuncakis cicekcilik, cankaya cicekcilik, yapay cicekcilik, menekse cicekcilik, buse cicekcilik, inci cicekcilik, tropikana cicekcilik, lale cicekcilik, derya cicekcilik, carmen cicekcilik, dunya cicekcilik, aksaray cicekcilik, 444 cicekcilik, marjinal cicekcilik, oskar cicekcilik, burcu cicekcilik, sera cicekcilik, oscar cicekcilik, mimoza cicekcilik, areka cicekcilik, ladin cicekcilik, florya cicekcilik, papatya cicekcilik, fulya cicekcilik, lalezar cicekcilik, mersin cicekcilik, kayseri cicekcilik, jasmina cicekcilik, melis cicekcilik, bursa cicekcilik, doga cicekcilik, irem cicekcilik, viva cicekcilik, uluslararası cicekcilik, karmen cicekcilik, uluslar arasi cicekcilik, adana cicekcilik, flora cicekcilik, acelya cicekcilik, elif cicekcilik com, kardelen cicekcilik, konya cicekcilik, cicekcilik com, buket cicekcilik, manolya cicekcilik, orkide cicekcilik, antalya cicekcilik, istanbul cicekcilik, izmir cicekcilik, elif cicekcilik, star cicekcilik, online cicekcilik, uluslararasi cicekcilik, ankara cicekcilik, cicekcilik, ankara cicekcileri, izmir cicekcileri, istanbul cicekcileri, cicekcileri, deki cicekciler, daki cicekciler, da cicekciler, kayseri cicekciler, istanbulda cicekciler, cicekciler listesi, cicekciler odasi, ankarada cicekciler, bursadaki cicekciler, cicekciler sitesi com, bursa cicekciler, izmirdeki cicekciler, cicekciler com, online cicekciler, istanbuldaki cicekciler, antalya cicekciler, www cicekciler, ankaradaki cicekciler, adana cicekciler, izmir cicekciler, istanbul cicekciler, ankara cicekciler, cicekciler sitesi, cicekciler, de cicekci, da cicekci, cicekci telefon, cicekci dukkanlari, cicekci adresi, caddesi cicekci, cicekci siparis, cicekci telefonları, cicekci dukkani, atasehir cicekci, maslak cicekci, cicekci rehberi, cicekci tel, cicekci cicek com, gaziantep cicekci, cicekci sitesi, kadikoy cicekci, cicekci in, besiktas cicekci, bodrumda cicekci, e cicekci, üsküdar cicekci, izmit cicekci, etiler cicekci, denizli cicekci, cicekci script, maltepe cicekci, cicekci oyunu, cicekci aku, cicekci scripti, gebze cicekci, uskudar cicekci, samsun cicekci, levent cicekci, cicekci cicekci, 444 cicekci, ankarada cicekci, ucuz cicekci, bodrum cicekci, konya cicekci, cagatay cicekci, istanbulda cicekci, eskisehir cicekci, eda cicekci, cicekci net, izmirde cicekci, cicekci adresleri, mersin cicekci, kayseri cicekci, cicekci cicek, antalya cicekci, www cicekci, www cicekci com, bursa cicekci, adana cicekci, izmir cicekci, cicekci istanbul, ankara cicekci, online cicekci, cicekci com, cicekci, andreas cicek, star cicek, fujer çiçekçilik, karina çiçekçilik, cicek im, hakan cicek, sevgi cicek, bursa çicek, demet cicek, cicek sitesi, a cicek, roza çiçekçilik, best çiçekçilik, fuji çiçekçilik, tulip çiçekçilik, antalya çicek, tanya çiçekçilik, fulya cicek, ayva cicek acmış, gelin cicek, cicek berlin, colette cicek, cicek resimi, sonya çiçekçilik, bodrum cicek, mavi cicek, cicek cicek, çicek sepeti, konya cicek, kayseri cicek, moliva çiçekçilik, menekse cicek, karya çiçekçilik, su çiçekçilik, ikebana çiçekçilik, oley çiçekçilik, canlı çicek, christian cicek, ankara çicek, vsb çiçekçilik, cicek appas, izmir çicek, nis çiçekçilik, sue cicek ekiyor, kübra çiçekçilik, marginal çiçekçilik, yapma çicek, papatya cicek, rose çiçekçilik, çicek motifleri, fatih cicek, lila çiçekçilik, ismail cicek, yasmin çiçekçilik, ayva cicek acmıs, alpin çiçekçilik, demet çiçekçilik, turkiye cicek, çiğdem çiçekçilik, çicek modelleri, iris çiçekçilik, jasmine çiçekçilik, cicek gif, naturel çiçekçilik, as çiçekçilik, hasan cicek, kardelen cicek, cicek nijmegen, cicek gondermek, lale cicek, christiaan cicek, nigoş çiçekçilik, hareketli cicek, garden çiçekçilik, sarıgül çiçekçilik, ibrahim cicek, www cicek com, beyaz cicek, cicek fm, gonca çiçekçilik, yonca çiçekçilik, çicek desenleri, yasemin çiçekçilik, neşe çiçekçilik, jasmin çiçekçilik, izmir e cicek, hüseyin cicek, cicek resımlerı, can çiçekçilik, e cicek net, emre cicek, cicek servisi, cicek desenleri, deniz cicek, murat cicek, orkide cicek, gül cicek, mehmet cicek, cicek gifleri, en güzel cicek, bursa cicek, carmen çiçekçilik, çicek türleri, cicek shipyard, çicek gönder, gul cicek, cicek gönderme, mustafa cicek, antalya cicek, cicek bakımı, cicek abas, ahmet cicek, güzel cicek, çicek çeşitleri, sarı çicek, jasmina çiçekçilik, sevgi çiçekçilik, cicek net, www cicek, viva çiçekçilik, yapay cicek, online çiçekçilik, ali cicek, istanbul cicek, star çiçekçilik, çicek resmi, ankara cicek, cicek com, e cicek, uluslararası çiçekçilik, izmir cicek, cicek resmi, çiçekcilik, cicek isimleri, çicek, cicek resimleri, cicek gonderme, online cicek, cicek, çiçekçilik, çiçek satışı, çiçek satış noktaları, çiçek satış scripti, çiçek tohum satış, çiçek satış sitesi, çiçek satış yeri, çiçek soğanı satış, yapay çiçek toptan satış, yapay çiçek satış, çicek satış, çiçek tohumu satış, çiçek satış yerleri, çiçek toptan satış, çiçek satiş, online çiçek satış, çiçek satış, çiçek lale, çiçek al, çiçek teslimat, çiçek servis, kadıköy çiçek yolla, internetten çiçek yolla, istanbul çiçek yolla, izmire çiçek yolla, online çiçek yolla, izmir çiçek yolla, ankara çiçek yolla, çiçek yolla, çiçek siparişi, çiçek siparis, çiçekçilik sipariş, çiçek sipariş etme, çiçekçi sipariş, adana çiçek sipariş, kayseri çiçek sipariş, çiçek sipariş ver, çiçek sipariş verme, yapay çiçek sipariş, internetten çiçek sipariş, antalya çiçek sipariş, çiçek sipariş et, ucuz çiçek sipariş, çiçek sipariş com, bursa çiçek sipariş, çiçek sipariş istanbul, izmir çiçek sipariş, çiçek sipariş ankara, çicek sipariş, online çiçek sipariş, çiçek sipariş, çiçek gönder çiçek, günü çiçek gönder, çiçek gönderme, uluslararası çiçek gönder, çiçekçi gönder, e çiçek gönder, amerika çiçek gönder, rusya çiçek gönder, denizli çiçek gönder, ümraniye çiçek gönder, antalya çiçek gönder, anneler günü çiçek gönder, kayseri çiçek gönder, acil çiçek gönder, bursaya çiçek gönder, almanya çiçek gönder, adana çiçek gönder, kadıköy çiçek gönder, erzincan çiçek gönder, bakırköy çiçek gönder, izmire çiçek gönder, taksim çiçek gönder, bahçelievler çiçek gönder, bursa çiçek gönder, internetten çiçek gönder, sivasa çiçek gönder, acele çiçek gönder, pendik çiçek gönder, istanbul çiçek gönder, izmir çiçek gönder, ucuz çiçek gönder, ankara çiçek gönder, çiçek gönder com, online çiçek gönder, çiçek gönder, çiçekleri özellikleri, saksı çiçekleri hakkında bilgi, kır çiçekleri isimleri, 2009 gelin çiçekleri, gelin çiçekleri resimleri, dünyanın güzel çiçekleri, hanımeli çiçekleri, gelin baş çiçekleri, baçe çiçekleri, dortyolun çiçekleri, ölğm çiçekleri, komar çiçekleri, yapay saksı çiçekleri, ucuz saksı çiçekleri, demet çiçekleri, manzara çiçekleri, büyük saksı çiçekleri, çiçekleri sınıflandıralım, en güzel gelin çiçekleri, yapma gelin çiçekleri, güzel saksı çiçekleri, bütün dünya çiçekleri, krizantem çiçekleri, petunya çiçekleri, canlı salon çiçekleri, şubat çiçekleri, 14 şubat çiçekleri, saksı çiçekleri hakkında, ölüö çiçekleri, çiçekleri suladım, yapay çiçekleri, mimoza çiçekleri, saksı çiçekleri isimleri, gelin eli çiçekleri, un çiçekleri, saksi çiçekleri bakimi, çiçekleri umudumuzun, türkiye nin çiçekleri, en güzel saksı çiçekleri, çiçekleri göster, kasımpatı çiçekleri, canlı gelin çiçekleri, izmir çiçekleri, şebboy çiçekleri, yasemen çiçekleri, safran çiçekleri, çiçekleri yetirdim, güneş çiçekleri, canlı çiçekleri, öüm çiçekleri, kokulu saksı çiçekleri, süsleme çiçekleri, sue çiçekleri, yapay gelin çiçekleri, çiçekleri anlamı, kamelya çiçekleri, yapma çiçekleri, mor çiçekleri, yonca çiçekleri, cenaze çiçekleri, güneşin çiçekleri renklendirmesi, çlüm çiçekleri, çiçekleri dili, en güzel bahçe çiçekleri, kuran çiçekleri, çiçekleri sevdirmezler, ankara çiçekleri, doğumgünü çiçekleri, mayıs çiçekleri, çiçekleri yitirdim, çiçekleri güzel kokulu süs bitkisi, fulya çiçekleri, lilyum çiçekleri, leylak çiçekleri, karadeniz çiçekleri, peyzaj çiçekleri, begonya çiçekleri, ateş çiçekleri, bodrum çiçekleri, akasya çiçekleri, güneşin çiçekleri, yıldız çiçekleri, çiçekleri sulamak, çiçekleri resimleri, nikah çiçekleri, baş çiçekleri, istanbul çiçekleri, afrika çiçekleri, park çiçekleri, reyhan çiçekleri, hitap çiçekleri, türk çiçekleri, saksı çiçekleri çeşitleri, canlı saksı çiçekleri, kır çiçekleri resmi, hollanda çiçekleri, çiçekleri toplarım, açelya çiçekleri, manolya çiçekleri, buket çiçekleri, mezarlık çiçekleri, çiçekleri sula, saksı çiçekleri resimleri, türkiye çiçekleri, dünyanın tüm çiçekleri, ortanca çiçekleri, karya çiçekleri, mezar çiçekleri, dünyanın çiçekleri, sardunya çiçekleri, bitki çiçekleri, lale çiçekleri, nergiz çiçekleri, çiçekleri yemeyin, sarmaşık çiçekleri, sümbül çiçekleri, ülkemin açmayan çiçekleri, karanfil çiçekleri, kaktüs çiçekleri, bahce çiçekleri, dünya çiçekleri, erguvan çiçekleri, vazo çiçekleri, zambak çiçekleri, nergis çiçekleri, gelincik çiçekleri, elem çiçekleri, sarımtrak yeşil çiçekleri, mevsim çiçekleri, bebek çiçekleri, menekşe çiçekleri, ay çiçekleri, gelin el çiçekleri, el çiçekleri, papatya çiçekleri, çiğdem çiçekleri, dünyanin bütün çiçekleri, aşk çiçekleri, dörtyolun çiçekleri, gül çiçekleri, orkide çiçekleri, yasemin çiçekleri,

* Çiçek Siparişi-Turkiye - Adana         * Çiçek Siparişi-Türkiye - Adıyaman         * Çiçek Siparişi-Turkiye - Afyon         * Çiçek Siparişi-Türkiye - Ağrı         * Çiçek Yolla-Turkiye - Aksaray         * Çiçek Yolla-Turkiye - Amasya         * Çiçek Yolla-Turkiye - ANKARA         * Çiçek Yolla-Turkiye - Antalya         * Çiçek Yolla-Turkiye - Ardahan         * Çiçek Yolla-Turkiye - Artvin         * Çiçek Yolla-Turkiye - Aydın         * Çiçek Yolla-Turkiye - Balıkesir         * Çiçek Yolla-Turkiye - Bartın         * Çiçek Yolla-Türkiye - Batman         * Çiçek Yolla-Turkiye - Bayburt         * Çiçek Yolla-Turkiye - Bilecik         * Çiçek Yolla-Turkiye - Bingöl         * Çiçek Yolla-Turkiye - Bitlis         * Çiçek Yolla-Turkiye - Bolu         * Çiçek Yolla-Turkiye - Burdur         * Çiçek Yolla-Turkiye - Bursa         * Çiçek Gönder-Turkiye - Çanakkale         * Çiçek Gönder-Turkiye - Çankırı         * Çiçek Gönder-Turkiye - Çorum         * Çiçek Gönder-Turkiye - Denizli         * Çiçek Gönder-Turkiye - Diyarbakır         * Çiçek Gönder-Turkiye - Düzce         * Çiçek Gönder-Turkiye - Edirne         * Çiçek Gönder-Turkiye - Elazığ         * Çiçek Gönder-Turkiye - Erzincan         * Çiçek Gönder-Turkiye - Erzurum         * Çiçek Gönder-Turkiye - Eskişehir         * Çiçek Gönder-Turkiye - Gaziantep         * Çiçek Gönder-Turkiye - Giresun         * Çiçek Gönder-Turkiye - Gümüşhane         * Çiçek Gönder-Turkiye - Hakkari         * Çiçek Gönder-Turkiye - Hatay         * Çiçek Gönder-Turkiye - Iğdır         * Çiçek Gönder-Turkiye - İsparta         * Çiçek Gönder-Turkiye - İSTANBUL         * Çiçek Gönder-Turkiye - İZMİR         * Çiçek Gönder-Turkiye - İzmit         * Çiçek Gönder-Turkiye - Kahramanmaraş         * Çiçek Gönder-Turkiye - Karabük         * Çiçek Gönder-Turkiye - Karaman         * Çiçek Gönder-Turkiye - Kars         * Çiçek Gönder-Turkiye - Kastamonu         * Çiçek Gönder-Turkiye - Kayseri         * Çiçek Gönder-Turkiye - Kırıkkale         * Çiçek Gönder-Turkiye - Kırklareli         * Çiçek Gönder-Turkiye - Kırşehir         * Çiçek Gönder-Turkiye - Kilis         * Çiçek Gönder-Turkiye - Kocaeli         * Çiçek Gönder-Turkiye - Konya         * Çiçek Gönder-Turkiye - Kütahya         * Çiçek Siparişi-Turkiye - Malatya         * Çiçek Siparişi-Turkiye - Manisa         * Çiçek Siparişi-Turkiye - Mardin         * Çiçek Siparişi-Turkiye - Mersin         * Çiçek Siparişi-Turkiye - Muğla         * Çiçek Siparişi-Türkiye - Muş         * Çiçek Siparişi-Turkiye - Nevşehir         * Çiçek Siparişi-Turkiye - Niğde         * Çiçek Siparişi-Turkiye - Ordu         * Çiçek Siparişi-Turkiye - Osmaniye         * Çiçek Siparişi-Turkiye - Rize         * Çiçek Siparişi-Turkiye - Sakarya         * Çiçek Siparişi-Turkiye - Samsun         * Çiçek Siparişi-Turkiye - Siirt         * Çiçek Siparişi-Turkiye - Sinop         * Çiçek Siparişi-Turkiye - SİVAS         * Çiçek Siparişi-Turkiye - Şanlıurfa         * Çiçek Siparişi-Türkiye - Şırnak         * Çiçek Siparişi-Turkiye - Tekirdağ         * Çiçek Siparişi-Turkiye - Tokat         * Çiçek Siparişi-Turkiye - Trabzon         * Çiçek Siparişi-Türkiye - Tunceli         * Çiçek Gönderimi-Turkiye - Uşak         * Çiçek Gönderimi-Turkiye - Van         * Çiçek Gönderimi-Turkiye - Yalova         * Çiçek Gönderimi-Turkiye - Yozgat         * Çiçek Gönderimi-Turkiye - Zonguldak         * Çiçek Gönderimi-Turkiye - Türkiyedeki çiçekçiler ,çiçekçileri çiçekçisi,çiçeklerTürkiyedeki çiçek,flower,florist         * Balçova çiçek yollama         * İzmir MERKEZ Çiçek Sipariş,suadiye cadde caddebostan bostan sahraicedid sahra i cedid cicek cicekci cicekciler cicekcileri cicekcilik flowers uluslararası uluslar arası interflora çiçek çiçekçi çiçekçiler çiçekçilik çiçekçileri çiçekci çiçekciler çiçekcilik online satınal satın alma satın almak yolla yollama yollamak siparis şipariş siparişi vermek taze canlı sepet demet buket kır ara bul tara web wep site sitesi adresi adres telefonu telefonları cicekci adresleridüğüne çiçek celenk çelenk gönder gonder Online Flower Order Kredi kartı banka havale havalesi,         * Bayındır çiçek siparişi         * Bergama çiçek yollamak         * Beydağ çiçek yollamak         * Bornova çiçek yollama         * Buca çiçek yolla         * Çeşme çiçek gönder         * Gaziemir çiçek gönder         * Güzelbahçe çiçek gönder         * Karaburun çiçek gönderme         * Karşıyaka çiçek gönderme         * Kemalpaşa çiçek göndermek         * Konak çiçek göndermek         * Menderes çiçek gönderme         * Gaziemir çiçek siparişi         * Mustafa Kemal çiçek siparişi         * Cennet çeşme çiçek siparişi         * uluslararasi çiçek siparişi         * Yeşilbağlar çiçek siparişi         * Adatepe çiçek siparişi         * Sevgi çiçek siparişi         * Şehitler çiçek siparişi         * Güzelyalı çiçek siparişi         * çiçekçi Çankaya çiçek siparişi         * Bahçelievler çiçek siparişi         * Mecidiye çiçek siparişi         * şehirler arası çiçek siparişi         * Mehtap çiçek siparişi         * Ulubatlı çiçek siparişi         * Gaziler çiçek siparişi         * Murathan çiçek siparişi         * Çınartepe çiçek siparişi         * Kosova çiçek siparişi         * Oğuzlar çiçek siparişi         * Akdeniz çiçek siparişi         * Kahramanlar çiçek siparişi         * Halkapınar çiçek siparişi         * Serintepe çiçek siparişi         * Mimar Sinan çiçek siparişi         * Alsancak çiçek siparişi         * Barbaros çiçek siparişi         * online çiçek siparişi         * Karacaoğlan çiçek siparişi         * Yeşilova çiçek siparişi         * Çınarlı çiçek siparişi         * Adalet çiçek siparişi         * Erzene çiçek siparişi         * Bayraklı çiçek siparişi         * Soğukkuyu çiçek siparişi         * Tersane çiçek sipariş         * Goncalar çiçek siparişi         * cicekciler.com çiçek siparişi         * Bostanlı çiçek gönder         * Mavişehir çiçek gönder         * Demirköprü çiçek gönder         * * *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         *         * Hastaneye çiçek göndermek "> Hastaneye çiçek göndermek ">
Sembol Uluslararası Çiçekçilik Ⓒ 2018